а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плешка

мн. плешки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6708
1. Коската од рамото со мускулите околу неа.
Англиски: shoulder Албански: sup
Употреба: Анатомија
Примери:
Сум те бележала во плешката.
2. Месо околу рамото.
Англиски: saddle Албански: shpatull
Употреба: Гастрономија
Примери:
Во торбата карта вино и една плешка со месо.
Гледа (гата, вража) во плешка.