а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плех

мн. плехови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 27928
1. Метал во тенка форма.
Англиски: sheet metal Германски: Blech Албански: teneqe
2. Метален сад за печење.
Англиски: baking tray Германски: Blech Албански: tepsi
Изведенки
плехче ср.
мн. плехчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК