а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плет

Види и: плот (м.)
мн. плетови
Вид збор: Именка, машки род
Ограда од преплетени прачки.
Англиски: fence
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
(разг.) Жив плет, жива ограда.
Изрази
(посл.) И плетот има очи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи