а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плетче

мн. плетчиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 34769
плетка, плет
Англиски: knitting
Употреба: Деминутив
Примери:
живо плетче
Колку убаво плетче си направила.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК