а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плетка

плеткаат; плеткал
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 7324
1. плете
Англиски: weave Албански: thur
Примери:
Не туку плеткај ги конците.
2. Оди полека, со тешкотии.
Англиски: stumble Албански: ngadalë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Плетка со нозете.
3. Збори полека, со тешкотии.
Англиски: stammer Албански: llafazan
Употреба: Преносно значење
Примери:
Плетка со јазикот.
4. мачи
Англиски: struggle Албански: mundoj
Примери:
Плеткаше некако со платичката.
5. (се плетка) се мрси
Англиски: entangle Албански: ngatërroj
Примери:
Конецов многу се плетка.
6. (се плетка) Се плетка со јазикот додека говори.
Англиски: blabber Албански: ngatërroj
Употреба: Преносно значење
7. (се плетка) Се меша таму каде што не му е место.
Англиски: interfere Албански: ndërhyj
Примери:
И тој се плетка во тие работи.
8. (се плетка) се шета, патува
Англиски: travel Албански: udhëtoj
Примери:
Се шуткал, се плеткал по белиов свет.
9. (се плетка) смета, пречи
Англиски: hinder Албански: pengoj
Примери:
Ми се плетка помеѓу нозе.
Изрази
Ми се плетка на јазиков - не ми текнува.