а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плетка

мн. плетки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 32361
1. Начин на кој се плете чорап, џемпер и др.
Англиски: weave Албански: thurrje
Примери:
Види што убава плетка!
2. плетеница
Англиски: braid Албански: rrjetë e thurrur
Употреба: Народна поезија
Примери:
(нар. поез.) Кило вошки во плетките.
Плетка кромид.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК