а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плетиплотка

Вид збор: Именка, женски род
Жбун што се користи како жива ограда.
Латински: Lycium halimifolium Англиски: boxthorn Албански: rrethojë e gjelbër
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК