а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плетина

Види и: плет (м.)
Вид збор: Именка, женски род
плет, плот
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
(нар. поез.) си прескакала (мома) плетениха, / си нагазила петмина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК