а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плетикоса

Вид збор: Именка, машки род
Прекар на една личност од народната поезија; човек со плетена коса.
Употреба: Народна поезија
Примери:
ај да земиш студено оружје, / да го даиш Плетикосе Павле.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК