а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плетење

Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 12908
1. плете
Англиски: knitting Албански: thurrje, trikotazhë
Примери:
Плетење кошници.
Машина за плетење.
2. плетало
Албански: thurrëse
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК