а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плетва

мн. плетви
Вид збор: Именка, женски род
1. плевел
Англиски: weed Албански: tëharr, baroj
Употреба: Земјоделство
Примери:
Пукна ли пролет, се излегува на полска работа: де плетва, де градинки.
2. Времето на плевењето.
Англиски: weeding Албански: tëharrje
Употреба: Земјоделство
Примери:
во плетвата
FlexiMac
 менување на македонски глаголи