а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плесок

мн. плесоци
Вид збор: Именка, машки род
1. (со раце) ракоплескање, аплауз
Англиски: applause Албански: duartrokitje
Примери:
Плесок во салата.
2. (за вода или течност) Паѓа со силен плесок.
Англиски: splash Албански: çikla
FlexiMac
 менување на македонски глаголи