а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плеснува

(се) плеснуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
плесне
Англиски: slap
Примери:
Со едно плеснување на рацете.
Изведенки
плеснување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи