а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плен

(едн.) пленот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3802
1. Благо земено сосила; нешто грабнато, одвлечено во војна и сл.
Англиски: booty Албански: plaçkë, pre
Примери:
Во нашите раце падна голем плен и паве.
Сите тие имоти станаа негов плен.
(разг.) Лен и плен.
2. Животно што ќе биде изедено од друго.
Англиски: booty Албански: pre
Примери:
Мечката покрај својот плен.
3. Жртва на измама или насилство.
Англиски: booty Албански: pre
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој ќе стане плен на разни неранимајковци.