а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пленик

мн. пленици
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 12362
заробеник
Англиски: prisoner
Изведенки
1. пленица ж.
мн. пленици
2. пленичка ж.
мн. пленички