а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

племе

мн. племиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 2573
1. Во првобитното општество: група луѓе со родови врски.
Англиски: tribe Албански: fis
Примери:
Словенски племиња.
2. Група луѓе обединети со општи црти.
Англиски: race Албански: racë
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Погано племе.
Од кое племе излегол ваков никаквец?