а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плаќа

плаќаат; плаќаме
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 2472
1. плаќање
Англиски: pay Албански: paguaj
Употреба: Економија
2. (се плаќа) Расчистува долгови.
Англиски: settle Албански: paguaj, shlyej
Употреба: Економија , Ретко