а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плашт

мн. плаштови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13338
1. Дебела волнена наметка, мантил без ракави.
Англиски: coat Албански: gunë, gëzof
Употреба: Архаизам
2. наметка
Англиски: coat Албански: pelerinë
Употреба: Архаизам
Примери:
Војводски плашт, кадифен плашт.
3. покривка, заштита
Англиски: cover Албански: mbulesë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Под плаштот на ноќта.
Под плаштот на кралското величенство.