а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плашлив

плашливиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 7742
1. Што се плаши лесно.
Англиски: timid
Примери:
Плашливо дете.
2. Што изразува страв.
Англиски: anxious
Примери:
Плашлив поглед.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК