а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плашливец

мн. плашливци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16948
1. Лице што лесно се плаши.
Англиски: coward Албански: frigacak
Примери:
Тој е голем плашливец.
2. Пиштол што служи за заплашување.
Англиски: blank cartridge pistol Албански: pistolet për të friguar
Примери:
Грабежот на банката бил извршен од лице кое му претело на службеникот со плашливец.
Изведенки
1. плашливко м.
мн. плашливци
2. плашливка ж.
мн. плашливки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК