а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плашливец

мн. плашливци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17091
1. Лице што лесно се плаши.
Англиски: coward Албански: frigacak
Примери:
Тој е голем плашливец.
2. Пиштол што служи за заплашување.
Англиски: blank cartridge pistol Албански: pistolet për të friguar
Примери:
Грабежот на банката бил извршен од лице кое му претело на службеникот со плашливец.
Изведенки
1. плашливко м.
мн. плашливци
2. плашливка ж.
мн. плашливки