а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плашило

мн. плашила
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 14582
1. Направа за плашење птици.
Англиски: scarecrow Албански: bubazhel, gogol
2. Грдо, лошо облечена особа.
Англиски: scarecrow Албански: gogol, lugat
Употреба: Преносно значење