а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плашење

Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 19927
1. (глаг. им.) плаши
Англиски: dread Албански: frikësim
Примери:
плашење деца
плашење птици
2. (глаг. им.) се плаши
Англиски: fear Албански: frikësoj