а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плачлив

плачлива
Вид збор: Придавка
Ранг: 12006
1. Којшто е плачко; којшто плаче многу, за сенешто.
Примери:
Децата ти се многу плачливи.
2. (за глас) што плаче
Англиски: crying
Примери:
Со плачлив глас.