а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плачен

плачниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 21248
1. (за глас, звук) Со плач, плачејќи, што е расплакан.
Англиски: crying
Примери:
Плачни гласови се слушаа од собата.
2. тажен, жален
Англиски: sad
Употреба: Преносно значење
Примери:
плачно срце
Изведенки
плачно прил.
Пример: Плачно цимолеше и молеше да ја пуштат.