а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плацента

мн. плаценти
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 45741
Во анатомијата: последок.
Латински: placenta Англиски: placenta Албански: placentë
Употреба: Анатомија