а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плацебо

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 50394
Таблета, лекарство што не содржи никакви лековити состојки, а му се припишува ефект поради психолошкото дејство врз пациентот.
Англиски: placebo
Употреба: Медицина