а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

платформа

мн. платформи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8767
1. Издигнато место покрај пругата на железничка станица, за патници и товари.
Англиски: platform Албански: platformë
Употреба: Транспорт
2. Слободен простор кај вагон, трамвај.
Англиски: platform Албански: platformë
Употреба: Транспорт
Примери:
Стоеле на платформата од вагонот.
3. Програма за акција на некоја партија, група.
Англиски: platform Албански: platformë, pogram
Употреба: Преносно значење
Примери:
изборна платформа
4. Основа што овозможува преговори, соработка и сл.
Англиски: platform Албански: platformë
Примери:
На таа платформа не може да се преговара.
Изведенки
платформски прид.
платформскиот