а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

платонизам

(едн.) платонизмот
Вид збор: Именка, машки род
Идеалистичка филозофија на античкиот филозоф Платон и на неговите следбеници.
Англиски: Platonism
Употреба: Филозофија
Примери:
Во платонизмот постои верување дека физичките предмети се само мимолетни, привремени претстави на вечните идеи и дека само спознанието на идеите е вистинско спознание.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи