а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

платнар

мн. платнари
Вид збор: Именка, машки род
Тој што ткае или продава платна.
Англиски: weaver
Употреба: Архаизам , Економија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи