а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

платнарница

мн. платнарници
Вид збор: Именка, женски род
1. Фабричко одделение во кое се изработуваат разни платна.
Англиски: weaving mill Албански: reparti i pëlhurave
Употреба: Економија
2. Дуќан во кој се продавале платна.
Англиски: textile shop Албански: dyqan i pëlhurave
Употреба: Архаизам , Економија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи