а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

платлив

платливи
Вид збор: Придавка
Тој што треба или што може да се плати.
Англиски: payable Албански: i pagueshëm
Употреба: Економија
Изведенки
платливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи