а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

платичка

Види и: плата (ж.)
мн. платички
Вид збор: Именка, женски род
плата
Англиски: salary Албански: rrogë, pagë
Употреба: Деминутив , Економија , Хипокористика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи