а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

платичак

мн. платици
Вид збор: Именка, машки род
вид даб
Латински: Quercus conferta Англиски: oak Албански: lis, dushk
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи