а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

платица

мн. платици
Вид збор: Именка, женски род
1. плата
Англиски: salary Албански: pagë, rrogë
Употреба: Деминутив , Економија , Хипокористика
2. Тенка штица.
Англиски: lath Албански: qepër
FlexiMac
 менување на македонски глаголи