а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

платен

платени
Вид збор: Придавка
1. Што се плаќа.
Англиски: paid Албански: i paguar
Употреба: Економија
Примери:
Платен годишен одмор.
(разг.) Како потврда за плаќањето: платено.
2. Што работи за плата.
Англиски: paid Албански: i paguar
Употреба: Економија
Примери:
Платен функционер.
3. поткупен
Англиски: bribed Албански: i paguar, i korruptuar
Употреба: Правда
Примери:
Платени убијци.
4. Што се однесува на плата.
Англиски: salary Албански: page
Употреба: Економија
Примери:
Платен список.
Платна листа.
5. Што плаќа.
Англиски: buying Албански: blerje
Употреба: Економија
Примери:
Платна способност.
Изрази
Платен биланс - евиденција, салдо на сите побарувања и долгови на една земја спрема странство во одреден период.
Платен промет - сите плаќања што се вршат со посредство на банките.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи