а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

платежен

платежни
Вид збор: Придавка
Што се однесува на плаќање.
Англиски: payment Албански: pagesor
Употреба: Економија
Примери:
Платежни средства.
Платежна (платна) способност.
Платежна картичка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи