а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пластичар

мн. пластичари
Вид збор: Именка, машки род
Тој што тргува со пластични производи.
Албански: tregëtar me prodhime plastike
Употреба: Економија
Изведенки
пластичарски прид.
пластичарскиот
Пример: Пластичарска улица.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи