а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пластика

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8502
1. Пластична маса и предмети изработени од неа.
Англиски: plastic Албански: plastikë
Употреба: Хемија
Примери:
Не, ова не е дрво туку пластика.
2. Дел од ликовната уметност што се занимава со вајарство и скулптура.
Англиски: sculpture Албански: plasticitet, skulpturë, gdhendje
Употреба: Ликовна уметност
Примери:
Римска пластика.
3. Дел од медицината.
Англиски: plastic Албански: pjesë e medicinës, medicina plastike
Употреба: Медицина
Примери:
Пластика на носот.
Пластика на градите.