а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пластеник

мн. пластеници
Вид збор: Именка, машки род
Долги парцели покриени со пластична фолија што се користат за рано производство на градинарски растенија.
Употреба: Земјоделство
Примери:
пластеници со краставици и домати
пластеник со каранфили
FlexiMac
 менување на македонски глаголи