а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пласкање

Вид збор: Именка, среден род
1. плескање
Англиски: applause Албански: rrahje
Употреба: Ретко
2. глупости, бесмислици
Англиски: nonsense
Употреба: Преносно значење
Примери:
Не треба пласкање!