а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

планетоид

мн. планетоиди
Вид збор: Именка, машки род
Мала планета што се движи по орбита околу Сонцето меѓу патеките на планетите Марс и Јупитер.
Англиски: planetoid
Употреба: Астрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи