а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

планета

мн. планети
Вид збор: Именка, женски род
Небесно тело што кружи околу Сонцето.
Англиски: planet
Употреба: Астрономија
Изрази
На нашава планета - на Земјата.
Изведенки
планетски прид.
планетскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи