а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

планетариум

мн. планетариуми
Вид збор: Именка, машки род
1. учебна направа што го прикажува устројството на планетниот систем.
Англиски: planetarium Албански: planetar
Употреба: Астрономија
2. Направа што го прикажува дневното движење на небесниот свод со ѕвезди, планети и др.
Англиски: planetarium Албански: planetarium
Употреба: Астрономија
3. Зграда со таква направа.
Англиски: planetarium Албански: planetarium
Употреба: Архитектура и градба
FlexiMac
 менување на македонски глаголи