а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

планер

мн. планери
Вид збор: Именка, машки род
1. Безмоторен апарат за летање.
Англиски: glider Албански: avion pa motor, glajder
2. Тој што планира производствен план.
Англиски: planner Албански: projektues, planifikues
Употреба: Економија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи