а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пламен

мн. пламени
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2264
1. Огнот што се крева над предметот.
Англиски: flame Албански: flakë
Примери:
пламенот на свеќата
Гори со пламен.
Куќата е во пламен.
(војн.) Фрлач(ка) на пламен.
2. како пламен
Албански: zjarr
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој е пламен.
(разг.) Оган и пламен.
3. одушевен
Англиски: enthusiasm Албански: entuziazmuem
Употреба: Преносно значење
4. страстен
Англиски: passion Албански: pasion
Употреба: Преносно значење
5. ужасно скапо
Англиски: expensive Албански: shtrenjtë
Употреба: Преносно значење
Примери:
На пазарот - оган и пламен.
6. страст, занос
Англиски: passion Албански: pasion
Употреба: Преносно значење
Примери:
пламенот на љубовта
Во очите му гореа пламени.