а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плакне

плакнат; плакни, плакнете; плакнев, плакнеа; плакнел; плакнет; плакнејќи; плакнав, плакнаа; плакнал
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 18190
1. Мие со вода без сапун.
Англиски: rinse Албански: shpërlaj
Примери:
Ги плакнела чашите на чешмата.
Си го плакне грлото.
Устата си ја плакнел.
(разг.) Очите ги плакне.
2. мие, наводнува
Англиски: wash Албански: laj, lagë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Вардар ја плакне наша Македонија.
3. (се плакне) се мие
Англиски: wash Албански: lahem
Примери:
Уште ли ќе се плакнеш?