а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плаз

мн. плазови
Вид збор: Именка, машки род
1. Дел од сањата што се лизга по снегот.
Англиски: runner Албански: patinë
2. Дел од плугот кај што се клава лемешот, паличникот.
Албански: pjesë e pllugut
3. (мн. плази) Штици од кој што е составен долниот дел на чамецот.
Албански: pjesa e poshtme e barkës
Употреба: Дијалектен збор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи