а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плази

плазат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Непристојно испружи јазик.
Англиски: put out tongue Албански: nxjerr gjuhën
Примери:
Плази јазик.
2. (се плази) Прави гримаси со јазикот.
Англиски: put out tongue Албански: nxjerr gjuhën
Примери:
Му се плазеше.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи