а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пладниште

мн. пладништа
Вид збор: Именка, среден род
Место кај што пладнува стоката.
Англиски: resting place
Примери:
(нар. поез.) Сенка има за пладниште.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи